Подальша інформація викладається згідно з дослідженням, яке провів журнал Mintrans.

Як ви вже могли чути з моїх ефірів, ключовим джерелом заробітку для УЗ є вантажні перевезення, серед яких найбільша частка – в перевезенні залізної руди.

Тут головний гравець – Рінат Ахметов, який є найбільшим продавцем цієї сировини в світі, що приносить йому величезні кошти – нинішні ціни є найвищими за десятирічку. І перевищивши результат попереднього року.

Зрозуміло, що держава в цих умовах нічого не отримала. Ахметов платить сміхотворну ренту – 12% від собівартості видобутку, яка є мінімальною, а не від ціни на ринках, куди він її продає. Зокрема, до Китаю.

Ахметов і далі платить сміхотворний тариф за користування залізницею – на 19% нижче від собівартості, тобто збитковий для державної компанії. Однак ці 2 показники – рента за надра і тариф за перевезення – перебувають за межами компетенції Укрзалізниці.

І тепер ми підходимо до питання, чому я голосував за відставку керівника УЗ Володимира Жмака. Бо те, рішення, яке перебуває в компетенції Укрзалізниці, на моє переконання, було ухвалено також в інтересах Ахметова.

Мовиться про те, що він передав компанії олігарха “Метінвест-Шиппінг” на 3 роки вперед майже половину піввагонів УЗ. І зробив це, м’яко кажучи, за дуже привабливою ціною для олігарха.

Далі я цитую профільний журнал Mintrans, щоб не було звинувачень на мою адресу в упередженості.

Отже, компанія олігарха “Метінвест‐Шиппінг” отримала майже половину робочого парку піввагонів Укрзалізниці на 3 роки за 480 гривень (без ПДВ) за добу.

Придбана кількість вагоновідправлень може забезпечити Ахметову перевезення майже 40 мільйонів тонн вантажів щороку. Це майже повністю покриває потребу “Метінвесту” в перевезеннях вантажів залізничним транспортом.

Що ж відбулося на торгах 18 – 19 січня, які можна вважати переломним моментом у кар’єрі Жмака. Він виставив на торги 26 лотів по 60 тисяч вагоновідправлень кожен терміном на 3 роки.

Як пише Mintrans, це фактично був конкурс без конкуренції, адже виграти таку кількість вагоновідправлень і на такий тривалий строк могла лише компанія, яка має значні й гарантовані обсяги перевезень залізничним транспортом на всі 3 роки – це “Метінвест”.

Що стосується ціни 480 гривень за день. Справді, на початку січня 2021 року вартість використання піввагонів на ринку була на рівні 348 гривень за добу. Однак січень – це дно ринку.

От що розповідає керівник департаменту комерційної роботи у 2018 – 2020 роках Андрій Мірошніков: “Така низька ставка не на користь Укрзалізниці, тим паче на такий тривалий період”.

Раніше мінімальна плата, за якою можливо було отримати послуги на максимальний період, становила 546 гривень, що на 20% вище ціни Ахметову на 3 роки.

Щоб хоч якось вижити, решту парку вагонів Укрзалізниця має продавати замовникам утричі дорожче.

Окрім ціни та періоду роботи 3 роки, контракт вигідний Ахметову і з інших причин, про які мало кому відомо.

  • Бонусом від Укрзалізниці в умовах договорів отримали ще й нижчий, ніж для решти клієнтів, коефіцієнт порожнього пробігу. Мовиться про використання вагона під час його перевезення в порожньому стані.
  • Для “Метінвесту” та інших замовників, що мають намір працювати на умовах “довгих” договорів, УЗ зберегла “старий” коефіцієнт, тоді як всім іншим збільшила.
  • Завдяки цьому рішенню Ахметов і Коломойський будуть заощаджувати. Якщо порахувати, то олігарх тільки на цьому зекономить 770 мільйонів гривень, а такий бонус для нього створено не один.

І не дивно, що на підтримку звільненого керівника Володимира Жмака кинуті всі сили:

  • замовні сюжети на телеканалах олігарха;
  • анонімні статті на сайтах-зливних бачках.

Синхронно з ними виступає депутат з фракції Юлії Тимошенко Костянтин Бондарєв, пише пости колишній депутат Борислав Береза, профільні лобістські асоціації вимагають ні в якому разі не розривати контракт, яким половина парку піввагонів УЗ на 3 роки пішла в руки Ахметова.

Відзначимо, що Кабінет міністрів на засіданні в середу достроково припинив повноваження голови правління АТ “Українська залізниця” Володимира Жмака після того, як за його відставку проголосувала наглядова рада “Укрзалізниці”.

Джерело