Незабаром стало відомо, що йдеться про вихід фільму про провал спецоперації по затриманню “вагнерівців”.

Наскільки цей фільм і цей день можуть бути доленосними для України в цілому і глави Офісу президента – Андрія Єрмака розповіли експерти для видання “Телеграф”.

Експерт Українського інституту політики Руслан Бізя впевнений, що спочатку тема з нібито злитої операцій із затримання “вагнерівців” була спрямована проти глави Офісу президента. Адже, згідно з даними ЗМІ, про операцію доповіли президентові України і главі його Офісу. Після чого в результаті витоку інформації про неї дізналися білоруські спецслужби. “Вагнерівці” були затримані, але в підсумку повернулася в РФ.

“Практично відразу почало спливати прізвище Єрмака як нібито головного винуватця зриву операції. Інше було фоном, – пояснює Руслан Бізя. – Ключовий наслідок, на який розраховують ті, хто підняв цю тему і активно її обговорює – відставка Єрмака. Мовляв, якщо її не буде, то у Зеленський не буде контактів з нашими західними партнерами – і він стане нерукопожатим. Єрмаку важливо показати, що все це вигадки, маніпуляції, а то інформаційна операція з метою створити негативний образ Офісу президента і побічно зв’язати його з країною-агресором. Поки чаші терезів не схилилися ні до однієї сторони. Але якщо фільм Bellingcat дійсно буде базуватися на якихось незаперечних фактах причетності Єрмака до ситуації з “вагнерівцями”, це можна буде вважати як “чорну мітку” йому від британської розвідки Mi-6. Саме вона, за деякими даними, стоїть за Bellingcat”.

На думку експерта, Єрмаку після виходу фільму не вдасться відмовчатися – доведеться якось реагувати.

“І робити це потрібно буде, не викликавши внутрішньополітичну кризу – ні в Офісі президента, ні в системі виконавчої влади в цілому. Поки Єрмак тримає удар і паузу. Але в цілому ця історія його вже послабила, – вважає Руслан Бізя. – І не виключено , що Зеленський може відправити главу свого Офісу у відставку. Правда, зробить це, думаю, не під приводом того, що може бути викладено у фільмі, а за сукупністю чинників. Приплетуть і провал вакцинації, і ситуацію з МВФ, і корупційні зашквари. Багато що, до чого Єрмак, можливо, не причетний. Але що дозволить звільнити його, загорнувши це в красиву обгортку. Щоб у суспільства не склало враження, що скандал з “вагнерівцями” – основна причина відставки”.

Колишній співробітник СБУ і консультант Комітету Верховної Ради з питань національної оборони безпеки Іван Ступак вважає, що Єрмаку вдасться зберегти своє крісло.

“Інформаторами і ключовими джерелами розслідування Billingcat будуть колишні офіцери ГУР Міноборони України, які були звільнені у зв’язку з розголошенням факту провалу самої операції, – зазначає Іван Ступак. – У свою чергу, Офіс президента в особі Андрія Єрмака буде всіляко заперечувати не тільки провал операції, а також ймовірність її навмисного зливу спецслужбам РФ. Можливість того, що фільм-розслідування спричинить за собою відставку глави Офісу президента, я оцінюю в 30%. Основна стратегія ОП буде зведена до тактики: “тримати удар, а з часом все забудеться і стане як дим”. За аналогією зі скандалом про торгівлю посадами, в якому нібито був замішаний брат Андрія Єрмака – Денис”.

А от імовірність проведення масових протестів біля Офісу президента після виходу фільму Іван Ступак оцінює на рівні 85%.

“У будь-якому випадку, Володимир Зеленськи1 бездарно втратив час, щоб безболісно для свого іміджу і особистого рейтингу вийти з такого брудного скандалу”, – резюмує експерт.

Джерело